View cart  |
 Cart is empty 
Order history   
checkout
Free Shipping on Canadian Orders Over $50
100% MONEY BACK GUARANTEE
  HOME  |  ABOUT US  |  LEARN MORE  |  FAQ  |  CONTACT US  |  AUTOSHIP  |  POINTS
 
ORDER BY PHONE

How To Recognize "Best Value" in a Protein Brand


Value
Is The Competitive Advantage - Learn the Secret!


We believe that as a consumer, you should know how to determine which brands of whey protein give you the best value. Our competitive advantage is value and we are not concerned about making this public. We work directly and have a very close relationship to the actual manufacturer, Direct NutriSciences. Direct NutriSciences  produces protein for many other distribution companies who must charge more for a product with lower whey protein content.

See For Yourself and Compare!

We'll use DynaWhey as an example. As many of our competitors offer only 908 grams per container and DynaWhey offers 1080 grams per bag, here is how you can compare "apples to apples" when comparing protein:

STEP #1:  Look at the Nutrition Facts on the back of the container and look for the serving size and the amount of protein per serving. DynaWhey Strawberry-Kiwi Burst has 30 grams of protein per 36 gram serving.

STEP #2:  Determine the net weight of the container of protein you are evaluating. DynaWhey has 1080 grams per bag.

STEP #3:  Use a calculator to determine the actual quantity of whey protein in the container. DynaWhey has 900 grams of protein per bag. This was determined by dividing the grams of protein by the serving size and then multiplying by the net weight of the bag - 30 grams divided by 36 grams multiplied by 1080 grams, equals 900 grams of protein per bag.

STEP #4:  Now, take the price of the product and divide it by the number of grams of protein (not the net weight but the number you calculated in step #3 above). When you buy DynaWhey directly from Direct NutriSciences, you will be paying CA$27.99. CA$27.99 divided by 900 grams equals CA$0.0311 per gram of protein. In other words, DynaWhey really costs you 3.11 cents per gram of protein and you will find that this is one of the most, if not the most, competitive price you will find for Whey Protein.

STEP #5:  Compare other products to know how much money you are saving with Our Products!
 




1-866-723-5115   |   Terms & Conditions   |   Privacy Statement   |   About Us   |   Contact Us
ssl ©  Copyright 2008-2017 - iWinDirect - Direct NutriSciences we accept visa, mastercard, american express and paypal